Standardy ochrony małoletnich
W CENTRUM TENISOWYM ACEPARK
Kierując się dobrem małoletnich oraz w celu zapewnienia ochrony małoletnich przed wszelkimi formami krzywdzenia, zgodnie z art. 22b pkt 2) ustawy z dnia 13 maja 2016 o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U.2024.560 z późn. zm.) oraz innymi ustawami mającymi zastosowanie, Centrum Tenisowe AcePark przyjmuje niniejsze Standardy, stanowiące wzór postępowania dla pracowników i współpracowników w celu zapewnienia odpowiedniej reakcji na wszelkie sytuacje, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla małoletnich.
ROZDZIAŁ I
DEFINICJE
- Małoletni/dziecko – każda osoba, która nie ukończyła 18 lat;
- Opiekun Prawny – przedstawiciel ustawowy dziecka: rodzic albo opiekun; rodzic zastępczy; opiekun tymczasowy (osoba upoważniona do reprezentowania małoletniego obywatela Ukrainy, który przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez opieki osób dorosłych).
- Zgoda Opiekuna Prawnego – co do zasady zgoda jednego z opiekunów prawnych w przypadku zwykłych, bieżących spraw życia dziecka (np. wyjazdu na turniej, obóz) oraz zgodę obojga opiekunów prawnych w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. W zakresie spraw dotyczących bieżących spraw życia dziecka w przypadku sprzeciwu jednego z opiekunów prawnych należy poinformować ich o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny (wówczas orzeczenie sądu opiekuńczego zastępuje zgodę obojga opiekunów prawnych).
- Krzywdzenie – każde działanie lub zaniechanie, mające negatywny wpływ na dziecko, polegające w szczególności na przemocy fizycznej lub psychicznej, nadużyciom seksualnym lub zaniedbaniu dziecka, stanowiące znamiona przestępstwa popełnionego na szkodę dziecka.
- Przemoc fizyczna – celowe działanie bądź zaniechanie opiekuna prawnego, osoby odpowiedzialnej za dziecko, posiadającej nad dzieckiem władzę lub takiej, której ono ufa, wskutek którego dziecko doznaje faktycznej krzywdy powodującej urazy fizyczne na ciele małoletniego (np. szarpanie, popychanie, uderzanie) lub jest nią potencjalnie zagrożone. O przemocy fizycznej mówimy zarówno w wymiarze jednorazowym, jak i powtarzającym się. Do oznak przemocy fizycznej zaliczamy w szczególności: siniaki i ślady na ciele dziecka, opuchlizna, złamania, zwichnięcia, oparzenia, w tym punktowe, a także lęk przed rozebraniem się, strój nieodpowiedni do pogody (długi rękaw), noszenie ciemnych okularów, apatia/agresja.
- Przemoc psychiczna – celowe działanie lub zaniechanie, które polega na przewlekłej niewłaściwej, mającej negatywny wpływ na dziecko, interakcji, np. niedostępność i zaniedbywanie emocjonalne, szantaż, wyzwiska, groźby, poniżanie, zawstydzanie, nieodpowiednia socjalizacja, demoralizacja, sytuacje, w których dziecko jest świadkiem przemocy.
- Przemoc seksualna wobec dziecka – włączanie małoletniego w aktywność seksualną. Dotyczy sytuacji, gdy nie dochodzi do kontaktu fizycznego (np. ekshibicjonizm, molestowanie werbalne – np. prowadzenie rozmów o treści seksualnej nieadekwatnej do wieku dziecka, komentowanie w sposób seksualny wyglądu i zachowania dziecka, zachęcanie do kontaktu z treściami pornograficznymi, grooming – strategie nie seksualnego uwodzenia dziecka z intencją nawiązania kontaktu seksualnego w przyszłości) i gdy do takiego kontaktu dochodzi (sytuacje takie jak: dotykanie dziecka, zmuszanie dziecka do dotykania ciała sprawcy, stosunek seksualny). Każda czynność seksualna podejmowana z dzieckiem przed ukończeniem 15 roku życia jest przestępstwem. Wykorzystanie seksualne następuje, kiedy pomiędzy wykorzystującym, a wykorzystywanym z uwagi na wiek lub stopień rozwoju zachodzi relacja władzy, opieki czy zależności. Natomiast wyzyskiwanie seksualne jest to jakiekolwiek faktyczne lub usiłowane nadużycie podatności dziecka na zagrożenia, przewagi sił lub zaufania – w celu seksualnym. Wyzysk seksualny obejmuje (chociaż nie jest to konieczne) czerpanie zysków finansowych, społecznych lub politycznych z wykorzystania seksualnego. Szczególne zagrożenie wyzyskiem seksualnym ma miejsce podczas kryzysów humanitarnych. Zagrożenie wyzyskiem seksualnym dotyczy zarówno samych dzieci, jak i opiekunów tych dzieci, mogących paść ofiarą wyzysku. Do oznak przemocy seksualnej zaliczamy w szczególności objawy somatyczne o nieznanym podłożu, ślady przemocy fizycznej, trudności związane z chodzeniem/siedzeniem, lęki, fobie, depresja, nadpobudliwość, agresja.
- Zaniedbywanie dziecka – chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka przez Opiekuna Prawnego np. brak dbałości o higienę dziecka, zaniechanie leczenia dziecka, niezapewnianie odpowiedniej odzieży, niedożywienie dziecka. Może przyjmować formę nierespektowania praw dziecka, co w rezultacie prowadzi do zaburzeń w jego zdrowiu i/lub rozwoju.
- Przestępstwo – czyn zabroniony przez ustawę pod groźbą kary, społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy;
- Przestępstwo na szkodę dziecka – przestępstwo, które może być popełnione wyłącznie na szkodę dziecka, a także przestępstwo, które może być popełnione na szkodę każdego człowieka, które jest popełnione na szkodę dzieci, np. przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w szczególności zgwałcenie (art. 197 kodeksu karnego), seksualne wykorzystanie niepoczytalności i bezradności (art. 198 kk), seksualne wykorzystanie zależności lub krytycznego położenia (art. 199 kk), seksualne wykorzystanie osoby poniżej 15 roku życia (art. 200 kk), grooming (uwiedzenie małoletniego za pomocą środków porozumiewania się na odległość – art. 200a kk), naruszenie nietykalności cielesnej (art. 217 kk), przestępstwo znęcania (art. 207 kk).
- Centrum Tenisowe AcePark – klub tenisowy prowadzony pod nazwą „Centrum Tenisowe AcePark” przez Spółkę Fernes sp. z o.o. z siedzibą w Opolu (KRS: 000097092; NIP: 7543350245; REGON: 521972487).
- Pracownik – każda osoba zatrudniona w Centrum Tenisowe AcePark na podstawie stosunku pracy albo umowy cywilnoprawnej odpłatnej bądź nieodpłatnej, a także wykonująca działalność na rzecz Centrum Tenisowe AcePark, np. praktykant, wolontariusz, również, jeśli jest opiekunem prawnym dziecka.
- Pracownik zatrudniony do pracy z dziećmi – pracownik wykonujący obowiązki związane pracą z dziećmi (np. trener, opiekun grupy), w tym osoba zatrudniona w oparciu o umowę cywilnoprawną, praktykant, stażysta i wolontariusz, niezależnie od obywatelstwa i wieku. Pracownika zatrudnionego do pracy z dziećmi należy sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz w Krajowym Rejestrze Karnym
- Osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci – pracownik wyznaczony przez Centrum Tenisowe AcePark, sprawujący nadzór nad prawidłowym stosowaniem w szkole standardów ochrony dzieci oraz ich aktualność. W przypadku nieobecności inna osoba wskazana do zastępstwa na tym stanowisku.
- Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń – pracownik lub kilku pracowników wyznaczonych przez Centrum Tenisowe AcePark cieszących się zaufaniem dzieci, odpowiedzialnych za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dziecku. W przypadku nieobecności inna osoba wskazana do zastępstwa na tym stanowisku.
- Osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji – pracownik wyznaczony przez Centrum Tenisowe AcePark odpowiedzialny za podejmowanie interwencji wewnątrz szkoły i przed właściwymi organami lub instytucjami. W przypadku nieobecności inna osoba wskazana do zastępstwa na tym stanowisku.
- Osoba odpowiedzialna za udzielanie wsparcia dziecku – pracownik wyznaczony przez Centrum Tenisowe AcePark odpowiedzialny za opracowanie planu wsparcia dziecka po ujawnieniu krzywdzenia i monitorowanie jego wykonania. W przypadku nieobecności inna osoba wskazana do zastępstwa na tym stanowisku.
- Rejestr Interwencji – dokumentacja zawierająca rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru dziecka, uwzględniający:
- zgłoszenie ze wskazaniem osoby zgłaszającej,
- osobę/osoby podejrzewane o krzywdzenie (opiekun dziecka, pracownik, inne dziecko, inna osoba),
- rodzaj podjętej interwencji (zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, wniosek o wgląd w sytuację rodziny, wszczęcie procedury Niebieskiej Karty),
- datę interwencji,
- dokumenty wytworzone podczas interwencji (m.in. notatki służbowe, karty interwencji, kopie zawiadomień/wniosków wysyłanych do właściwych służb).
- Dane Osobowe Dziecka – wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka, w tym jego imię, nazwisko i wizerunek, numer PESEL, imiona rodziców etc.
ROZDZIAŁ II
ZASADY OGÓLNE
-
- Centrum Tenisowe AcePark prowadzi swoją działalność, dbając o najwyższe poszanowanie praw dzieci, jako osób szczególnie narażonych na wszelkie formy krzywdzenia, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym.
- Centrum Tenisowe AcePark prowadząc swoją działalność, w każdym przypadku dba o poszanowanie godności dziecka, zapewnienie bezpiecznej przestrzeni dziecku, zwracając uwagę i reagując na wszelkie niepokojące sygnały oraz podejmując działania, które mają zapewnić dziecku ochronę przed krzywdzeniem ze strony osób dorosłych, w tym w szczególności przeciwdziała przemocy i krzywdzeniu dzieci. Reakcja Spółki może objąć w szczególności działania wskazane niniejszych Standardach Ochrony Małoletnich.
ROZDZIAŁ III
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI
RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
-
- Pracownicy Centrum Tenisowe AcePark posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci.
- Pracownicy Centrum Tenisowe AcePark znają i stosują zasady bezpiecznych relacji pracownik – dziecko ustalone w placówce, w tym w szczególności zobowiązani są do:
- braku jakakolwiek dyskryminacja małoletnich;
- poszanowania prawa małoletniego do prywatności, a także prawa do intymności i godności, zwłaszcza w trakcie przeprowadzania ćwiczenia, które wymaga kontaktu fizycznego z małoletnim;
- niewypowiadania się wobec małoletniego z użyciem wulgarnych, obraźliwych lub uwłaczających słów lub gestów lub zawierających podtekst seksualny;
- odnoszenia się do małoletnich w sposób w pełni profesjonalny;
- niestosowania jakichkolwiek form przemocy wobec małoletniego;
- nienawiązywania z dzieckiem jakichkolwiek relacji o charakterze seksualnym, romantycznym czy partnerskim.
- ochrony danych osobowych małoletniego, w tym ochrony jego wizerunku tj. nieutrwalania i nieprzetwarzania takich danych osobowych bez odpowiedniej podstawy prawnej;
- umożliwienia małoletniemu prowadzenia swobodnej rozmowy i zadawania pytań, upewnienia się, że małoletni ma świadomość, jaki jest cel zajęć;
- prezentowania postawy pełnej wyrozumiałości wobec małoletniego, w szczególności z uwagi na wiek i jego dojrzałość emocjonalną, a także z uwzględnieniem jego szczególnej sytuacji (np. rodzaj zaburzenia lub choroby, niepełnosprawność, sytuacja rodzinno-osobista);
- dostosowania w miarę możliwości sposobu komunikacji do małoletniego i jego możliwości;
- W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy Centrum Tenisowe AcePark podejmują rozmowę z opiekunami prawnymi, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
- Pracownicy Centrum Tenisowe AcePark monitorują sytuację i dobrostan dzieci.
- Rekrutacja pracowników Centrum Tenisowe AcePark odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji pracowników:
- każdorazowo ustalane są kwalifikacje i umiejętności osoby rekrutowanej, w tym w szczególności czy osoba ta posiada kompetencje do pracy z dziećmi;
- każdorazowo wykluczone musi zostać ryzyko wystąpienia ze strony osoby rekrutowanej zagrożenia dla dobra dzieci i zagrożenia ich bezpieczeństwa;
- w trakcie rekrutacji pozyskiwane są dane osoby rekrutowanej, w tym w szczególności imię i nazwisko, dane kontaktowe, datę urodzenia – z potwierdzeniem tych danych dokumentem tożsamości;
- w trakcie rekrutacji pozyskiwane są dane osoby rekrutowanej dotyczące wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, przebiegu dotychczasowego zatrudnienia, w celu szerszego sprawdzenia Centrum Tenisowe AcePark może wystąpić do osoby rekrutowanej o przedłożenie stosownych dokumentów potwierdzających kompetencje lub referencji;
- Centrum Tenisowe AcePark przed zatrudnieniem osoby rekrutowanej obowiązkowo sprawdza czy osoba ta figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Wydruk z Rejestru przechowywany jest w aktach osobowych pracownika lub w innej dokumentacji dotyczącej pracownika;
- Osoba rekrutowana przed zatrudnieniem przedkłada Centrum Tenisowe AcePark informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego;
- Osoba rekrutowana posiadająca obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska, przedkłada Centrum Tenisowe AcePark informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi;
- Osoba rekrutowana składa Centrum Tenisowe AcePark oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat jeśli są to kraje inne niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada pracodawcy (lub innemu organizatorowi) informację z rejestrów karnych tych państw, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi;
- Osoba przyjęta na stanowisko związane z pracą z dziećmi musi złożyć następujące oświadczenia:
- oświadczenie o zapoznaniu się ze standardami ochrony dzieci i zobowiązaniu do jej przestrzegania;
- oświadczenie o krajach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczypospolita Polska;
- wyciągi z właściwych rejestrów karnych;
- Oświadczenia o których mowa w punkcie powyżej tj. 3.6. zostają włączone do akt osobowych pracowników, a w przypadku ich braku – dołączone do umowy cywilnoprawnej.
- Brak zgody na podpisanie któregokolwiek dokumentu wymienionego punkcie powyżej tj. 3.6. uniemożliwi nawiązanie z tą osobą jakiegokolwiek stosunku prawnego (zawarcie umowy o pracę/współpracy).
- Pracownicy Centrum Tenisowe AcePark zobowiązani są do zwracania uwagi oraz reagowania na niewłaściwe zachowania małoletnich w stosunku do innych małoletnich.
- Małoletni zobowiązani są odpowiedniego zachowania w stosunku do innych małoletnich oraz innych osób na terenie Centrum Tenisowe AcePark, zgodnego z zasadami współżycia społecznego, adekwatnie do wieku małoletniego oraz stopnia jego rozwoju emocjonalnego. Małoletni zobowiązani są do odnoszenia się do innych osób, w tym innych małoletnich z szacunkiem i w sposób kulturalny.
- W szczególności zakazane jest podejmowanie przez małoletnich działań takich jak:
- stosowanie przemocy lub nakłanianie do jej stosowania w jakimkolwiek zakresie i formie, w tym także w za pośrednictwem środków elektronicznych, co dotyczy zarówno przemocy fizycznej, psychicznej, jak i seksualnej;
- naśmiewanie się, obrażanie, znieważanie innych osób;
- rozpowszechnianie wśród innych małoletnich materiałów szkodliwych-niebezpiecznych lub niezgodnych z prawem (np. zawierające treści dyskryminujące, pornograficzne, przedstawiające przemoc);
- rozpowszechnianie wizerunku lub danych osobowych innych osób bez ich zgody.
- Opiekunowie prawni współpracują z personelem Centrum Tenisowe AcePark celem zapewnienia, aby zachowanie małoletnich spełniało wymogi opisane powyżej.
ROZDZIAŁ IV
PROCEDURY INTERWENCJI W PRZYPADKU KRZYWDZENIA DZIECKA
-
- W przypadku powzięcia przez pracownika Centrum Tenisowe AcePark, informacji lub podejrzeń, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji osobie wyznaczonej do prowadzenia interwencji, która podejmuje decyzję odnośnie dalszych kroków.
- Do udziału w interwencji można dopuścić specjalistów, w szczególności psychologów i pedagogów szczególnie do pomocy przy rozmowie z dzieckiem o trudnych doświadczeniach.
- Osoba odpowiedzialna za prowadzenie interwencji informuje opiekunów dziecka o zaistniałej sytuacji, oraz o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinnego lub opiekuńczego, ośrodek pomocy społecznej) chyba, że poinformowanie opiekuna dziecka jest sprzeczne z dobrem dziecka lub niemożliwe, wówczas odstępuje się od tego.
- W przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że małoletni doświadcza krzywdzenia stanowiącego przestępstwo na szkodę małoletniego ze strony jego opiekunów prawnych Centrum Tenisowe AcePark może podjąć następujące działania:
- wypełnić formularz NK-A, wszczynający procedurę Niebieskiej Karty (będącej potwierdzeniem, że w rodzinie dochodzi do stosowania przemocy);
- złożyć wniosek do odpowiedniego sądu opiekuńczego o wgląd w sytuację rodziny;
- zawiadomić organy ścigania (policję, prokuraturę) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
- Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania poufności, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
- W przypadku zaistnienia podejrzenia opisanego w niniejszym rozdziale, pracownik odnotowuje oznaki świadczące o krzywdzeniu dziecka w karcie informacyjnej lub dokumentacji wewnętrznej dotyczącej dziecka, wraz z informacjami uzyskanymi od małoletniego i jego opiekuna lub rodzica.
- W przypadku bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia małoletniego każdy pracownik Centrum Tenisowe AcePark jest zobowiązany do niezwłocznego wezwania Policji.
- Po zakończonej interwencji, w przypadku kontynuacji świadczenia usług na rzecz małoletniego, Centrum Tenisowe AcePark dokona oceny, czy konieczne jest ustalenie planu wsparcia małoletniego. Ocenę w tym względzie podejmie Osoba odpowiedzialna za wsparcie, zasięgając opinii zaangażowanych dotychczas pracowników. Przy tworzeniu planu wsparcia bierze się pod uwagę sytuację osobistą dziecka, jego potrzeby emocjonalne, wiek oraz szczególne potrzeby wynikające ze zdarzenia będącego przyczyną interwencji. Plan może obejmować w szczególności ustalenie wskazówek odnośnie sposobu komunikacji z małoletnim, określone działania w ramach dalszej terapii, a także przeprowadzenie dalszych rozmów lub spotkań z małoletnim, jego opiekunami prawnymi lub rodzicami.
ROZDZIAŁ V
OSOBY ODPOWIEDZIALNE
-
- Osoba odpowiedzialną za standardy ochrony dzieci w Centrum Tenisowe AcePark jest – Łukasz Mojzyk – kierownik ds. rozwoju, adres e – mail: lukasz@acepark.pl; numer telefonu: 668 361 134;
- Osoba odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń w Centrum Tenisowe AcePark jest – Łukasz Mojzyk – kierownik ds. rozwoju, adres e – mail: lukasz@acepark.pl; numer telefonu: 668 361 134;
- Osobą odpowiedzialną za prowadzenie interwencji w Centrum Tenisowe AcePark jest – Łukasz Mojzyk – kierownik ds. rozwoju, adres e – mail: lukasz@acepark.pl; numer telefonu: 668 361 134;
- Osobą odpowiedzialną za udzielanie wsparcia dziecku w Centrum Tenisowe AcePark jest – Łukasz Mojzyk – kierownik ds. rozwoju, adres e – mail: lukasz@acepark.pl; numer telefonu: 668 361 134;
- Osoba wskazana w pkt 5.1. powyżej odpowiedzialna jest za prawidłowe stosowanie niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich, a w przypadku wykrycia ich naruszenia podejmowanie działań zmierzających do wyjaśnienia okoliczności naruszenia postanowień Standardów oraz wyciągnięcia negatywnych konsekwencji względem Pracownika naruszającego Standardy Ochrony Małoletnich.
- Osoba wskazana w pkt 5.1. odpowiedzialna jest za prawidłowe wdrożenie Standardów Ochrony Małoletnich, przeszkolenia personelu, a także dokonywaniu aktualizacji Standardów.
- Osoby wskazane w pkt 5.2. oraz 5.3., 5.4., odpowiedzialne są za prawidłowy przebieg interwencji w sprawie podejrzenia o krzywdzeniu małoletniego, a także wsparcie psychologiczne wsparcie pokrzywdzonego małoletniego i jego opiekunów prawnych.
- Osoby wskazane w pkt 5.2. oraz 5.3., 5.4., podejmują działania i odpowiedzialne są za prawidłowe zabezpieczenia interesów, zdrowia i życia małoletniego, a także zapewnieniu mu adekwatnego bezpieczeństwa i poufności.
ROZDZIAŁ VI
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
-
- Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
- Udostępnienie standardów następuje w sposób umożliwiający zapoznanie się z nimi przez pracowników Centrum Tenisowe AcePark, dzieci i ich opiekunów poprzez zamieszczenie ich na stronie internetowej Centrum Tenisowe AcePark – https://www.acepark.pl/.
- Każdy z członków Personelu Centrum Tenisowe AcePark potwierdza zapoznanie się ze Standardami i zobowiązuje się do ich stosowania.
- W przypadku wystąpienia podejrzeń w sprawie krzywdzenia małoletnich, Centrum Tenisowe AcePark wskazuje i przypomina o możliwości zgłoszenia podejrzeń i uzyskania niezwłocznej pomocy pod numerami telefonów:
- Policja – 997/112;
- Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12;
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111.